Broj izbjeglica iz Ukrajine, zemlje u kojoj je Rusija izvršila invaziju, svaki danom je veći. Iako njihove priče pogađaju cijeli svijet, najbolje ih razumiju oni koji su i sami prošli isto, a jedan od njih je i čovjek koji je vrata svog doma otvorio za čak sedmoro njih.
Prije trideset godina, Mato Grgić je zajedno sa svojom porodicom izbjegao iz Bosne i Hercegovine, tačnije Kotor Varoša. Danas, kada se rat odvija u Ukrajini, za njega scenarij kao da se ponavlja, a odlučio je da će pomoći na najbolji način – pružanjem sigurnog doma za, sada, jednu veliku porodicu.
Mato koji živi u Eminovcima u Hrvatskoj, jednom od svojih radnika “provukao” je kroz uši da želi pružiti dom izbjeglicama iz Ukrajine. Ubrzo zatim, stigao je poziv, a Mato je postao bogatiji za čak sedam članova porodice koja je došla iz Poltave.
“Navečer mi je doveo tri porodice iz istog mjesta u Ukrajini. To su tri žene sa četvero djece. Kuća nije mala, ali shvatio sam da ću morati napraviti nešto kako bi im osigurao da se što bolje osjećaju”, rekao je Mato za 24sata.hr.
U početku, kaže, trebalo im je vremena da se sve malo slegne i da pobjede strah, a on se pobrinuo da im, u zemlji koju nikad prije nisu posjetili, ništa ne nedostaje. Brzo su našli zajednički jezik.
“Vidio sam da su nervozni jer su ostavili svoje najdraže u Ukrajini. Mobitele ne ispuštaju iz ruku i stalno su u kontaktu sa članovima porodice. Jedna je ostavila 22-godišnjeg sina i supruga na ratištu”, rekao je Mato za spomenuti medij.
Nakon što se pobrinuo da ih sve registruje, djecu je upisao u jednu tamošnju školu gdje su na nastavu krenuli u ponedjeljak. Djevojčice Nastasia, Margarita i Tania učenice su osmog, a dječak Gleb šestog razreda.
Nastasia, koja je sa sobom povela i svog psa, otkrila je kako su iz svog grada, dok su padale bombe, putovale dva dana, a tada su izmjenile razna prevozna sredstva.
Kako bi se osjećali što komotnije, Grgić se dosjetio da im pronađe novi smještaj. Kod Požege iznajmili su namještenu kuću, a Mato je jednoj majci dao i automobil da djecu može odvoziti i dovoziti iz škole.
Ovi Ukrajinci danas su na sigurnom, a unatoč tome što i dalje prolaze kroz tešku situaciju, budući da su pojedini muški članovi njihove porodice na ratištu, zahvalni su na gostoprimstvu i prilici za siguran život.