U arheološkim nalazištima na Kosovu nema angažovanih vodiča, koji bi posjetioce upoznali sa istorijom i značenjem tih mjesta. Slična situacija je i sa memorijalnim kompleksima, pa je u njih 17, angažovano svega dva vodiča, piše Koha.
Samo preko ploče postavljene na ulazu u arheološki park “Ulpiana”, posjetioci se mogu informisati o istoriji tog mjesta, ali niko ne može da odgovori na pitanja posjetilaca.
Arheolog u tom parku Zhana Rama kaže da vodiče angažuju samo u posebnim prilikama.
“Ugovaranje vodiča se radi samo u konkretnim slučajevima, kada postoji vrlo konkretan zahtjev, a onda Institut za arheologiju nađe nekoga”, rekla je Rama.
Nedostatak vodiča u institucijama kulture takođe stvara probleme turističkim agencijama.
“Tačno je da su za svaki park koji posjećujemo potrebni vodiči, ali ih ovdje nema. Imamo problema i prilikom posjete Muzeju Kosova, ni tamo nema. Nama su potrebni kako bi posjetioci slikovitije doživeli obilazak”, izjavio je direktor agencije “Balkanske destinacije” Arsim Rexhepi.
Isto važi i za memorijalne komplekse. Od njih 17, samo u dva su angažovani vodiči.
“Bilo bi neophodno da imamo vodiče u svim spomen parkovima. U Prekazu, postoje samo dva, što je nedovoljno”, rekao je direktor Agencije za upravljanje spomen-kompleksima Bislim Zogaj.
Vodiči koji rade na Kosovu nisu licencirani zbog nedostatka pravne regulative, a prema riječima predsjednika Turističke unije Kosova Bakija Hotija to bi moglo da dovede do pogrešnog prenošenja činjenica posjetiocima.
“Svi ovi radni vodiči, koje obučavaju različite institucije od strane međunarodnih organizacija iz različitih opština, funkcionišu i rade, ali nemaju licencu”, rekao je Hoti.
Za regulisanje ove oblasti, Ministarstvo trgovine je izradilo Nacrt zakona o turizmu, koji još nije usvojen u Skupštini.