Petočlana porodica iz Prištine prima socijalnu pomoć u iznosu od 152 eura mjesečno, što je kako kažu nedovoljno za njihove potrebe, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Roditelji troje djece, čiji je identitet poznat redakciji Slobodne Evrope, zbog bolesti nisu sposobni da rade tako da im je socijalna pomoć jedini izvor primanja.
“Sva djeca idu napolje bez cipela. Nikad im nismo kupovali odeću. Idem u dobrotvorne organizacije i uzmem ono što nam treba. Socijalnu pomoć trošimo na hranu, lijekove, struju, vodu i otpad”, izjavili su ovi roditelji.
Ovo je samo jedna od 25.500 porodica na Kosovu koje žive od socijalne pomoći, a samo ove godine na listu korisnika pomoći dodato je više od hiljadu porodica. Ukupan broj ljudi i djece koji žive od pomoći države veći je od 101.000.
Smatra se da je situaciju pogoršala pandemija koronavirusa, sprovođenja restriktivnih mjera i rast cijena.
Redovni iznos koji primaju porodice sa socijalnom pomoći je od 60 do 180 eura mjesečno, u zavisnosti od broja članova.
Ali, Vlada je u novembru i decembru udvostručila redovnu isplatu za korisnike socijalnih šema.
Ombudsman Naim Qelaj upozorio je da teška ekonomska situacija prijeti da poveća stopu siromaštva.
“Tokom ove godine situacija koju je stvorila pandemija izazvana virusom korona uticala je na pogoršanje ekonomskog statusa, dodatno produbljujući jaz socijalne nejednakosti među porodicama”, rekao je Qelaj.
Profesor ekonomije Musa Limani kaže da Vlada mora da pronađe hitna riješenja za kategorije društva koje zavise od socijalnih šema, jer one porodice koje primaju socijalnu pomoć, bore se za egzistenciju, za obezbjeđivanje osnovnih stvari za život”.
Kako bi pružio podršku porodicama u nevolji ministar finansija Hekuran Murati potpisao je 26. oktobra ugovor o zajmu od 47 miliona eura sa Svjetskom bankom.
Komisija za budžet, rad i transfere razmotrila je 22. decembra Nacrt zakona za ratifikaciju ovog sporazuma.
Murati je rekao da će socijalna pomoć košta kosovski budžet oko 30 miliona eura godišnje.
“Ovaj sporazum će omogućiti Vladi da stvori mogućnost za proširenje socijalne pomoći u budućnosti, u odnosu na potrebe građana. Pored podrške ugroženima, ovaj projekat će izgraditi mehanizme koji će pomoći porodicama da izađu iz siromaštva, obezbjeđujući veze sa tržištem rada”, rekao je Murati.