Na Kosovu je juče formiran osmi po redu saziv Skupštine u kojem, po prvi put u poslijeratnom parlamentarnom životu jedna partija zauzima skoro polovinu mjesta poslaničkim klupama, prenosi Koha.
Pokret Samoopredjeljenje, koji ima 58 od 120 poslanika, predložio je Glauka Konjufcu za predsjednika Skupštine, a ovaj prijedlog podržalo je glasovima 69 poslanika.
Na istom mjestu Konjufca je bio i prije godinu dana, ali je nakon par mjeseci tu funkciju predao Vjosi Osmani koji je koja je tada bila dio Demokratskog saveza Kosova, a na posljednjim izborima kandidovana je na listi Samoopredjeljenja iako se nije pridružila stranci.
Konjufca je rekao da će funkciju predsjednika Skupštine obavljati odgovorno i da neće biti pristrasan.
“Za mene neće biti poslanika ove ili one stranke. Za mene kao predsjednika skupštine biće ravnopravnih poslanika naroda Kosova, jer ste takvi”, poručio je Konjufca.
Skupština je konstituisana nakon što je na sjednici izabrano pet potpredsednika: Saranda Bogujevci iz Samoopredeljenja, Bedri Hamza iz Demokratske partije Kosova, Kujtim Shala iz LDK, Slavko Simić iz Srpske liste i Bekim Arifi iz nesrpske zajednice.
Izboru predsjednika i potpredsjednika prethodila je verifikacija kvoruma i mandata izabranih, kao i polaganje zakletve novih zakonodavaca.
Predsjednik parlamenta Konjufca je u kancelariji predsjednika odmah izvršio primopredaju i mjesta predsjednika Kosova sa Vjosom Osmani, koja ovu funkciju obavlja od kraja prošle godine, kada je Hashim Thaçi podnio ostavku na mjesto predsjednika.
Novi šef skupštine rekao je da privremeno vrši ovu funkciju i izrazio uvjerenje da će tamo uskoro biti postavljena Osmani, koju je Samoopredjeljenje tokom predizborne kampanje predstavilo kao kandidata za mjesto predsjednika Kosova.
“Drago mi je što se izborom predsjednika Predsjedništva Skupštine otvorio put kosovskim institucijama da pređu na druge korake: izbor Vlade Kosova, ali vrlo brzo i na izbor vas kao sljedećeg predsjednika Kosova”, rekao je Konjufca.
Osmani je imala riječi hvale za nasljednika na mjestu na kojem je bila skoro godinu dana.
“Izuzetno sam uvjerena da ću tokom ovog mandata ne samo predstavljati građane Kosova u skladu sa njihovom voljom, već ću i osigurati da Skupština Kosova bude dom građana i da bude hram demokratije“, rekla je Osmani.
Sa izuzetkom Xhavita Halitija iz PDK, opozicija nije glasala za Konjufcu.
Nisu glasali ni poslanici Srpske liste, čiji je predstavnik pozvan da postane član vladinog kabineta, u skladu sa ustavnom obavezom.
Enver Hoxhaj, vršilac dužnosti predsednika PDK, rekao je da nova vlada neće moći da računa na glas ove stranke, kada je izbor predsjednika na dnevnom redu, a da nije glasala ni za Vladu.
Insistirao je na tome da Osmani nije ličnost koja predstavlja jedinstvo naroda.
“Ne prihvatamo ni od koga da nam prodaje sapun za sir, ukoliko postoje takve namjere. Niko ne treba da računa na glas PDK-a za izbor sljedećeg predsjednika“, rekao je Hoxhaj.
Zvaničnici Alijanse za budućnost Kosova poslali su iste poruke, za razliku od LDK-a koji su se uzdržali od izjava o pristupu, a iznjeće svoj stav kada predsjednički izbori budu na dnevnom redu.
Većinu u Skupštini činiće 66 poslanika – 58 iz Samoopredeljenja i 8 poslanika iz nesrpskih zajednica.
Očekuje se da će se dva poslanika iz nesrpskih zajednica, jedan iz zajednice Goranaca, a drugi iz romske stranke, koja je navodno bila satelitski subjekt Srpske liste, pridružiti poslaničkoj grupi ovog entiteta srpske zajednice i iako imaju člana vlade, ostaće u opoziciji. Albanska opozicija ima ukupno 42 poslanika.
Dakle, bez osigurana 80 glasova, Samoopredjeljenja neće moći da bira predsednika Kosova.
Životni vijek novog zakonodavnog tijela tačno će zavisiti od procesa izbora predsjednika Kosova, jer Ustav predviđa raspuštanje Skupštine u slučaju da poslanici ne uspiju da izaberu predsjednika u tri kruga.
Albin Kurti, nakon što je izabran za premijera, nije davao signale da će povući kandidaturu Vjose Osmani.
“Politički život gospođe Osmani, dostojanstvo, odgovornost kojom je zastupala građane na svakoj institucionalnoj poziciji i nedavno preko 300 hiljada glasova građana Kosova – vjerujem da to pokazuje da Vjosa Osmani treba da bude novi predsjednik Republike Kosovo“, rekao je Kurti i nagovestio da će uskoro biti organizovana sjednica za njen izbor na ovu značajnu funkciju.
U međuvremenu, novo zakonodavno tijelo imalo je prvi zadatak nakon konstituisanja, a to je izbor vlade.
Po završetku sjednice na kojoj su poslanici položili zakletvu i izabrani predsedavajući i potpredsjednici, na zahtjev zamjenika iz redova Samoopredeljenja, Predsjedništvo je sazvalo vanrednu sjednicu za izbor vlade.
Ovaj izazov je izvršen kada je vladin kabinet, predložen od sada već premijera Kurtija, dobio 67 glasova od mogućih 120.
Kosovo Online / Koha